Photo on Photostockeditor
Глицинът е заменима аминокиселина и невротрансмитер. Човешкото тяло може да я произвежда, най-често от серин но също така и от холин и треонин. С храната човек приема тази аминокиселина, като най-разпространена е в месото, рибата, яйцата и дневният прием варира и е около 2 грама на ден.
Глицинът се смята за една от най-важните аминокиселини в нашето тяло, която има есенциална функция и оказва огромно влияние върху основните органи и системи като опорно-двигателната, сърдечно-съдовата и нервната система. Ето някой от най-важните функции, които изпълнява.
Като аминокиселина, Глицин изгражда протеините в нашето тяло, най-вече е отговорен за издраждането на колагена, есенциален конпонент на мускулите, сухожилията и кожата. Глицинът участва в разграждането на мастните киселини в храната, в регулацията на кръвната захар, активността на имунната система и тн.
Като невромедиатор, Глицинът едновременно стимулира и подтиска клетките в мозъка и централната нервна система, повлиявайки настроението, концентрацията, апетита, храносмилането, имунната функция, болковото възприятие и съня. Глицин също участва в продукцията на други невромедиатори, основно на серотонин, невромедиатор, който значително повлиява настроението и съня. Глицинът, повлиявайки ключови рецептори в мозъка, участва в процеса на обучение и запаметяване.
Какви са ползите от приема на Глицин?
Голям брой проучвания демонстрират значително влияние на тази аминокиселина върху подобряване качеството на съня като по-бързо заспиване, по-дълбок и отпочиващ сън.
Глицинът повлиява съня по няколко начина:
Помага леко да се понижи телесната температура като стимулира периферното кръвообращение. В човешкото тяло съществуват терморегулаторни механизми, които имат свой 24 часов циркаден ритъм. Това регулира телесната температура, която не е еднаква през цялото денонощие. Тялото започва леко да се охлажда още от късния следобяд. Понижената температрура през нощта, помага за заспиването и поддържането на съня. Повишаването на температурата е сигнал за тялото за преминаване в будно състояние. Скорошни проучвания показват, че Глицин стимулира понижаване на температурата и помага човек по бързо да заспи, както и увеличава продължителността на REM фазата на съня.
Глицинът повишава серотониновите нива.
Освен всички други сложни функции, които има серотонина върху нашето тяло, той също така е отговорен за синтеза на хормона на съня - мелатонин. При хора страдащи от безсъние или сънна апнея, увеличаването на серотониновите нива помага за възстановяването на нормалния ритъм на съня. Проучванията показват, че глицинът повишава серотониновите нива, намалява симптомите на инсомния и подобрява качеството на съня.
Подобряване на паметта и когнитивните функции.
Глицинът е особено активен в хипокампуса, зона в мозъка, която отговаря за обучението и паметта. Установява се значително подобряване на паметовите способности и концентрацията при хора приемащи глицин. Активно се изследва използването на глицин при невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер. Глицин също е даван орално на хора претърпяли исхемичен инсулт като лечение, за да се ограничат пораженията върху мозъка през първите 6 часа след инцидента.
Най-простата аминокиселина - Глицин има огромно значение за сложната физиология на човешкото тяло. Тя участва както като градивен елемент на множество основни сложни белтъчни структури, така и като фукционален медиатор в централната и вегетативната нервна система. Приемането на Глицин подобрява физиологичното здраве и има важно значение за правилното функциониране на всички органи и системи.
За повече информация можете да се свържете с нас на contact@highpharm.eu или да поръчате Глицин 100 мг сублингвални таблетки тук.